Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) povedie najbližšie štyri roky košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Tlačovej kancelárii KBS poskytol rozhovor.
– Otec arcibiskup, po zvolení ste povedali, že je na čom stavať. Na čo teda chcete nadviazať?
Rád by som nadviazal na lásku, poslušnosť a milosrdenstvo otca Stanislava Zvolenského o Cirkev na Slovensku.
Zhodou okolností sú to slová môjho biskupského motta, ktoré sa nachádzajú pod erbovým štítom: Cum caritate, oboedientia et misericordia – s láskou, poslušnosťou a milosrdenstvom.
– Aké výzvy stoja pred Cirkvou na Slovensku? Aké ciele v tejto súvislosti máte?
Synodálne diskusie ukázali, čo našim ľuďom chýba. Pozrime sa na to. Čítajme to, pretavme to do našich plánov. Venujme sa tomu.
Výzvou je klesajúci počet veriacich i starostlivosť o tých, ktorí sa sami o seba nevedia postarať.
Svätý Otec František nám povedal, že Cirkev na Slovensku žije bohatstvom rozmanitosti obradov a tradícií, ako most spájajúci kresťanský Západ a Východ. Mojím cieľom je spájať, nie rozdeľovať.
Ponúkam otvorené srdce a pomocnú ruku pre všetkých, hoci viem, že nie všetci ho môžu prijať.
Mnohí mali a stále majú ťažké srdce na Cirkev za obdobie pandémie, vnímate rozdelenie Cirkvi? Ako chcete budovať jednotu a spoločenstvo?
Na začiatku svojej služby v úlohe predsedu by som chcel povzbudiť k dvom veciam – k spoločnej modlitbe a k spoločnému kráčaniu. Aj Cirkev na Slovensku má rany, ktoré potrebujú uzdraviť.
Netitulujem si právomoc, že viem, ako na to. Spoločne však môžeme byť tvorcami pokoja. Pozývam každého jedného veriaceho i neveriaceho, aby si vždy vypočul jednu i druhú stranu.
Rozdelenie tu bude vždy, je na nás, ako ho prijať. Budujme to, čo nás spája, nie, čo nás rozdeľuje.
Ľudia majú strach. Počas pandémie sa báli najmä starí smrti. Dnes sa boja mladé rodiny, boja sa vojny, ekonomickej neistoty. Ako chce na to reagovať Cirkev?
Cirkev žije, mení sa. Guardini hovoril, že jej srdcom je Kristus. Zamerajme sa v prvom rade na Krista.
V druhom – hľadajme možnosti, ako zmierniť dopady týchto kríz. Apelujme na tých, ktorí sú za ne zodpovední, aby predstúpili pred spoločnosť a povedali, ktorým smerom ísť z toho von.
Cirkev môže byť napomocná tomu, aby bola sprievodcom či sprostredkovateľom pri riešení týchto kríz.
Ako Cirkev plánuje reagovať na ekonomickú a energetickú krízu?
V jednotlivých diecézach už kňazi dostali prvé inštrukcie, ako sa pripraviť. Zamýšľam sa nad tým, či by nebolo vhodné, aby sme aj za Cirkev nepovedali stanovisko k tejto téme.
Po prevzatí úradu sa môžeme k tejto otázke vrátiť a venovať sa jej.
Službu ste zverili svätým košickým mučeníkom, prečo práve im?
Sú mi veľmi blízki a mám ich veľmi rád. Preto bola voľba jasná.
Zdroj: TKKBS
Foto: TKKBS/Peter Zimen