Home » Archives » V metropole východu sa rozlúčili so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom

V metropole východu sa rozlúčili so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom

Košice 16. augusta (TK KBS) Slovensko sa rozlúčilo so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom. Symbolicky sa dnes vrátil do rodnej Košickej arcidiecézy. Rodáka z Udavského, ktorý zomrel pred týždňom v Ríme, pochovali v hrobke v krypte pod hlavným oltárom košickej Katedrály sv. Alžbety, kde si to sám želal.

Košice 16. augusta (TK KBS) Slovensko sa rozlúčilo so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom. Symbolicky sa dnes vrátil do rodnej Košickej arcidiecézy. Rodáka z Udavského, ktorý zomrel pred týždňom v Ríme, pochovali v hrobke v krypte pod hlavným oltárom košickej Katedrály sv. Alžbety, kde si to sám želal.

Pri pohrebnej omši vo fialových rúchach bola rakva umiestnená pred oltárom, so zapálenou veľkonočnou sviecou. Tvár zosnulého sprítomňoval jeho veľký portrét s biskupskou mitrou na hlave.

Emeritného  prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, kardinála Jozefa Tomka, si prišli poslednýkrát uctiť rodina, priatelia, známi, vysokí cirkevní predstavitelia (35 biskupov západného i východného obradu zo Slovenska, Maďarska, Čiech i Moravy, Poľska a Ukrajiny, 350 kňazov a zasvätených, stovky seminaristov, 80 rehoľných sestier a päť a pol tisíc veriacich.

Nechýbali medzi nimi rehoľné sestry z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok sr. M. Irena Alžbeta Kopanicová, sr. Júlia Kolumberová a sr. Pavla Draganová, ktoré opatrovali kardinála Tomka v jeho byte v Ríme. S kardinálom Jozefom Tomkom prežili rehoľné sestry nielen službu, ale aj komunitu.

Na pohrebe sa zúčastnili predstavitelia politického, verejného, akademického spoločenského života a tisícky ľudí. Prítomní boli aj najvyšší ústavní činitelia – prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda vlády SR Eduard Heger. Prišli aj bývalí prezident SR Andrej Kiska a Rudolf Schuster. Prišli i členovia ekumenického spoločenstva a Židovskej náboženskej obce.

Hlavným celebrantom pohrebnej svätej omše v latinskom a slovenskom jazyku bol emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Koncelebrantmi boli bývalý osobný tajomník Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup a kardinál Stanisław Dziwisz a ostrihomsko-budapeštiansky arcibiskup a maďarský prímas, kardinál Péter Erdő.

V mene Košickej arcidiecézy všetkých privítal v spoločenstve modlitby na pohrebnej svätej omši za kardinála Jozefa Tomka košický pomocný biskup Marek Forgáč. Najskôr privítal najvyšších ústavných činiteľov. Pozdravil aj členov vlády, poslancov parlamentu, diplomatický zbor, predstaviteľov štátnej správy a samosprávy. „Slovo útechy adresujem všetkym blízkym kardinála Tomka,” uviedol v príhovore Mons. Forgáč.

Osobitne privítal kardinálov, Duku, Dziwisza a Erdő. „Bratské prijatie a vďaka za prítomnosť patrí arcibiskupom a biskupom zo Slovenska, Čiech, Moravy, Poľska, Maďarska a Ukrajiny,” uviedol. Zároveň privítal zástupcov kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce. „Spojme sa všetci vo vďačnej modlitbe za kardinála a jeho duši vyprosujme Boží pokoj a večnú radosť,” uzavrel úvodný príhovor biskup Forgáč.
 

Kardinál Duka: Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko

V homílii sa prítomným prihovoril kardinál Duka. Povedal, že v Košiciach sa lúčime „s veľkým synom Slovenska, Východniarom, Udavčanom, ktorý až do konca svojho života hutoril.“ „Lúčime sa s kardinálom rímskej cirkvi, ktorý počas svojho života zohrával nielen slovenskú úlohu. To je istým spôsobom dôvod, prečo chcem aj ja na tomto mieste s vami poďakovať. Bol oporou našej cirkvi v bývalom Československu, o čom svedčia aj materiály Štátnej bezpečnosti a československých spravodajských služieb. Ich záznamy slúžia ku cti mužovi, ktorý nezradil a nepoškvrnil svoju hruď,“ uviedol.

Naposledy sa s kardinálom stretol tu v Košiciach počas minuloročnej návštevy Svätého Otca Františka. Pripomenul, že sledoval jeho štúdijnú i vedeckú kariéru. „Uvedomme si, že pri vytváraní nových cirkevných provincií a diecéz bol skutočne dôležitým poradcom s kompetenciami a skúsenosťami,“ uviedol. Zdôraznil tiež jeho „významné diela a aktivity v rámci ekumény. To nebola ekuména akademicky a cirkevne-politicky ladeného preláta, ale bola to ekuména života, životnej praxe,“ povedal emeritný pražský arcibiskup, kardinál Duka.

Ďalej pripomenul jeho úlohy vo Vatikáne. „Je to on, ktorý je postavený do čela novovznikajúcej inštitúcie v živote Cirkvi po Druhom vatikánskom koncile, a tou je úrad generálneho sekretára Synody biskupov. Nie, dnes nezačíname od nuly, ale môžeme povedať, že pokračujeme v tom diele, ku ktorému ho pozval Pavol VI, pápež koncilu, muž veľkého dialógu, ktorý začal napĺňať faktický svetový rozmer Cirkvi. Otec kardinál Jozef Tomko mohol na konci vidieť, ako sa rozrástlo toto dielo, na ktorom sa nepochybne plne podieľal. Úvahy o tom, že poľský pápež vytvorí slovanský tandem, poľsko-slovenský alebo poľsko-československý tandem, s kardinálom Tomkom ako štátnym sekretárom, neboli v pláne Božej Prozreteľnosti.

Politika kardinála štátneho sekretára Casaroliho, založená na politike uvoľňovania, nebola v krajinách sovietskeho impéria prijatá. Do čela tejto cirkevnej politiky sa postavil sám pápež Wojtyła, svätý Ján Pavol II., veľký pápež tisícročia. Čo mali spoločné? Poznanie dvoch diktatúr, ktoré sa snažili zvrátiť Boží poriadok, zbaviť človeka, národy a štáty ich slobody a utvoriť z nich poslušnú masu novodobých otrokov ideológie. Otcovi kardinálovi pripadla iná úloha, a dovolím si povedať, úloha druhého muža Cirkvi. Je vymenovaný za prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Bol synom národa, ktorý nielenže nevlastnil kolónie, ale vedel, čo znamená strata suverenity a nedostatok národnej a politickej slobody.

To boli najhlavnejšie témy, ktoré hýbali dvoma tretinami sveta, a tu kardinál Jozef Tomko zastával úrad ľudovo nazývaný „červený pápež“. Áno, on mal hlavné slovo pri výbere a menovaní biskupov, pri zriaďovaní nových diecéz a pri určovaní základných podmienok a vzťahov medzi Svätou stolicou a miestnymi cirkvami v Afrike, Ázii a iných regiónoch. Bola to veľká príprava na rozvoj Cirkvi v tých oblastiach, ktoré dnes plne reprezentujú našu Cirkev,“ povedal kardinál Duka.

„Myslím si, že najmä pre nás, ktorí sme prijali sviatostný podiel na kňazstve Ježiša Krista, je potrebné pripomenúť kázeň otca kardinála pri príležitosti 50. výročia jeho kňazstva. Rád by som zacitoval pani Dagmar Halasovú, manželku nášho prvého spoločného veľvyslanca pri Svätej stolici po roku 1989, ktorá už takmer tridsať rokov s obdivom hovorí: „Áno, je to Kristov kňaz.“ A keď pochválila homíliu otca kardinála, povedal: „Ale, pani Dagmar, keby som neveril tomu, čo konám, nemohol by som žiť.“

Myslím si, že práve prežívanie Kristovho kňazstva, prežívanie krásy a veľkosti Kristovho kňazstva je jedným z najdôležitejších nie odkazov, ale najdôležitejšou výzvou pre vás, chlapci, mladí muži, a to nielen na území Košickej diecézy, ale je to výzva pre celú Európu. Jeho slová patria vám: „Vy mladí potrebujete ideály. Kristus vám ich dáva, nasledujte ich! Je to ťažké? Ale On je s vami a bude vo vás pôsobiť a bude vašou silou pre vás, pre blížnych,“ pokračoval ďalej kardinál Duka.

„Na sviatok svätého Dominika sa ma jeden muž strednej generácie opýtal, čo dnes Cirkev potrebuje. Bez rozmýšľania som odpovedal – chýba viera. K tomu nám napovedá sám otec kardinál: „Pestujte túto vieru tak, aby nielen Košice, Košická diecéza, aby celé naše Slovensko znovu ožilo v krstnom kúpeli, aby sa obnovilo v Kristovi, v línii našej cyrilometodskej tradície,“ uviedol.

Kardinál Duka ďalej povedal, že dnes už emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč vyhovel prosbe zosnulého kardinála, aby mohol byť pochovaný v košickej katedrále. Splnil túto prosbu a všetko nechal pripraviť pre prípad smrti. …Dnes je deň, keď sa tohto úkonu ujímame. Identita človeka, a teda aj kardinála Jozefa Tomka, nám ukazuje nie plynúcu, neukotvenú existenciu človeka, ale vedomie totožnosti vyrastajúcej z rodinného krbu, z rodnej dediny, z rodného kraja a vlasti. Príslušnosť k miestnej cirkvi je určujúcim faktorom pre každého katolíckeho kresťana, ale najmä pre kňaza,“ povedal kazateľ.

„Dovoľte mi, aby som sa vám na záver poďakoval ako nástupcovi kardinála Jozefa Berana, ktorý svojho času s otcom kardinálom Jozefom Tomkom zdieľal rímsky exil, ako nástupcovi kardinála Františka Tomáška, ktorý, ako zaznamenávajú kroniky spravodajských služieb, sa mnohokrát radil s kardinálom Tomkom o postupe, ako ďalej pracovať pre slobodu Cirkvi a našich národov. Sám by som chcel poďakovať za všetky stretnutia, za jeho otcovské, ale veľmi hlboké rady a ponaučenia, a dovolím si povedať, za jeho priateľstvo. Medzi nami bola nielen nerovnosť veku, ale aj skúseností, a preto môžem povedať, že žiak zostane svojmu učiteľovi vždy vďačný.

Otec kardinál Jozef, Pán Boh zaplať za všetko, čo si vykonal pre Kristovu cirkev, pre naše cyrilometodské zeme. Právom nesieš spolu so sv. Jánom Pavlom II. podiel na návrate slobody, za ktorú vďačíme všemohúcemu a milosrdnému Bohu, príhovoru Matky nášho Pána Ježiša Krista a našim svätým ochrancom, svätým Cyrilovi a Metodovi. Pán Boh zaplať,“ dodal kardinál Duka.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU.

V závere svätej omše spomínali na kardinála viacerí rečníci. Prihovorila sa prezidentka SR Zuzana Čaputová. Za rodákov vystúpil starosta rodnej obce kardinála Tomka z Udavského Peter Hudák. Kondolenčný telegram Svätého Otca Františka prečítal Mons. Andryi Yevchuk, chargé d’affaires Apoštolskej nuciatúry na Slovensku.

Odchodom kardinála strácame podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej charizmatického človeka, rešpektovaného predstaviteľa katolíckej cirkvi, ale aj srdcu blízkeho človeka. Ako uviedla v kondolenčnom príhovore, kardinál znamenal pre nás veľmi veľa a aj my sme pre neho znemaneli veľmi veľa.

„Jeho pozemská púť sa uzavrela, ale jeho odkaz a celoživotné dielo tu zostáva s nami,” zdôraznila s tým, že kardinál Tomko si získal úctu niekoľkých generácií svojich krajanov. “Udavské neprestalo byť jeho domovom,” upozornila.

Podľa prezidentky kardinálovi tomkovi nikdy neprestalo záležať na tom, aby sa myšlienky slobody a viery šírili. Pripomenula, že pomáhal utekajúcim kňazom. Požíval dôveru štyroch pápežov. „Je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej. Viere dával skutočný ľudský rozmer. Ďakujem vám za všetko, čo ste pre nás urobili,” povedala.

Udavčania boli na kardinála Jozefa Tomka hrdí. „Rástli sme, keď zvony oznamovali, že naša obec dala svetu kardinála. Ďakujeme mu za každú návštevu, každú svätú omšu, láskavé slovo i slovo napomenutia. Bol, je a zostane našim kardinálom,” povedal v príhovore starosta obce Udavské Peter Hudák.

Kardinál Jozef Tomko si podľa košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera zaslúži našu pozornosť a vďačnosť, ktorú mu vyslovil v mene Konferencie biskupov Slovenska. „Jeho odchodom na večnosť sa uzatvára jedna etapa miestnej cirkvi. Hoci celý život pracoval pre cirkev na celom svete, posunul veľa vecí dopredu i v miestnej cirkvi na Slovensku,” povedal v kondolenčnom príhovore Mons. Bober.

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober si zaspomínal na to, keď kardinál Tomko mohol prísť na pohreb mamy v roku 1989, zostal slúžiť svätú omšu na Zelený štvrtok v katedrále, bola to jeho prvá svätá omša v katedrále. “Dnes do útrob tejto katedrály uložíme pozostatky nášho milovaného kardinála, lebo je to miesto, ktoré miloval,” zdôraznil.

V závere Mons. Bober, ktorý viedol i záverečné pohrebné obrady, poďakoval sestrám satmárkam, ktoré sa o kardinála Tomka príkladne roky starali.

PLNÉ ZNENIE telegramu pápeža Františka je TU

Po pohrebe boli pozostatky kardinála Tomka prenesené čestnou strážou na miesto, odkiaľ bola rakva uložená bez verejnosti do krypty. Po skončení omše pohrebná služba zabezpečí uloženie pozostatkov do krypty, jej zamurovanie a zapečatenie. Krypta bude pre ďalšie obdobie prístupná aj pre verejnosť, osadia tam i mramorovú pamätnú tabuľu.

Pohrebnú svätú omšu naživo priniesli RTVS, TV LUX a Rádio LUMEN. Pohreb podobných rozmerov v Košiciach ešte nebol. Posledný pohreb biskupa v košickej katedrále bol v roku 1962. Vtedy tu pochovali biskupa Jozefa Čárskeho. Práve biskup Čársky v roku 1945 poslal mladého seminaristu Jozefa Tomka na štúdium do Ríma.

Kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, zomrel v Ríme v pondelok 8. augusta. Zomrel ako nestor (najstarší žijúci kňaz) Košickej arcidiecézy v 99. roku života (zomrel vo veku 98 rokov), 74. roku kňazstva a 43. roku biskupskej služby.

V poslednej dobe bol Jozef Tomko najstarším členom Kardinálskeho kolégia, ktoré má po jeho úmrtí 206 kardinálov, z toho 116 elektorov.

Správa TK KBS s jej súhlasom prevzatá v plnom znení pre MTA.

Foto: TK KBS/ Martin Magda

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *