Home » Archives » Pukanskí veriaci si v Hlohovci pripomenuli výročie smrti vdp. Masaryka

Pukanskí veriaci si v Hlohovci pripomenuli výročie smrti vdp. Masaryka

Dňa 8. 10. sa veriaci z farnosti Pukanec vybrali do františkánskeho kostola v Hlohovci, aby si pripomenuli 45. výročie smrti kňaza Františka Masaryka, rodáka z Hlohovca, ktorý sedem rokov pôsobil vo farnosti Pukanec.

Autor: Lucia Froncová

Dňa 8. 10. sa veriaci z farnosti Pukanec vybrali do františkánskeho kostola v Hlohovci, aby si pripomenuli 45. výročie smrti kňaza Františka Masaryka, rodáka z Hlohovca, ktorý sedem rokov pôsobil vo farnosti Pukanec.

Hlavným celebrantom svätej omše za zosnulého kňaza bol pukanecký farár vdp. Ján Mališ, koncelebroval pukanecký rodák pôsobiaci vo farnosti Holíč Viktor Štefan Locner, O.Praem. Ten vo svojej homílii hovoril o ľudskom sklamaní. Spomenul parížsky syndróm, ktorý majú hlavne japonskí turisti, keď sú po návšteve Paríža sklamaní. Aj v našom živote zažívame mnohé sklamania – v rodine či v práci. Sklamanie zažívala aj rodina kňaza Františka Masaryka a pýtali sa, ako si mohol Boh vziať mladého 36-ročného kňaza. Sklamanie zažívame aj v duchovnom živote, keď máme pocit, že Boh nepočuje naše prosby. Zabúdame, že máme dočinenia s dobrým a verným Bohom, ktorý nám chce dať len to najlepšie. Boh nás miluje viac, ako si dokážeme predstaviť, preto mu máme zveriť všetky svoje prosby. Na záver svätej omše sa veriacim z Pukanca prihovoril synovec Františka Masaryka, ktorý spomenul, ako otec biskup povedal tomuto kňazovi, keď ho pridelili do Pukanca, že síce nebude mať dobrú budovu fary, ale dobrých veriacich. A to mal, ako mohla jeho rodina zažiť vždy, keď išli za ním do Pukanca. Je krásne, ako si veriaci aj po štyridsiatich piatich rokoch spomínajú na svojho kňaza. Veriacim sa prihovoril aj brat Zachej Ľubomír Lalík, OFM, rodák z Pukanca, a pripomenul, že František Masaryk sa narodil na svätého Františka 4. 10. a zomrel 3. 10., keď si františkáni špeciálne pripomínajú v obrade tranzitus – prechod duše svätého Františka do večnosti. Pamätať si ho bude len z rozprávania svojej starkej, ktorej, keď pokrstil jeho mamu, dal peniaze, za čo sú mu doteraz vďační. Po svätej omši sa všetci presunuli na miestny cintorín a pomodlili sa pri hrobe tohto horlivého kňaza.

Foto: Lucia Froncová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *